Dane firmy
- MP-SKANY Sp. z o.o.
- ul. Cygana 4
- 45-131 Opole
- NIP: 754 33 15 473
- REGON: 387805092
Chmura punktów może służyć jako produkt sam w sobie, być dowolnie wymiarowana, stanowić odniesienie do projektu. Może również być produktem wyjściowym dalszych opracowań.
Na podstawie skaningu laserowego bądź pomiarów fotogrametrycznych, które są aktualnie jednymi z najszybszych i najskuteczniejszych technik pomiarowych, tworzymy gotowy produkt jakim jest chmura punktów.
Pozyskanie chmur następuje w sposób pośredni (fotogrametria) lub bezpośredni (skaning laserowy 3D). Istnieje możliwość dostarczenia chmury, która stanowi połączenie obu technologii, co pozwala z pewnością na pełne zobrazowanie skanowanego obiektu.
Chmura punktów to zestaw wszystkich punktów pozyskanych podczas wykonywania danego skanu. Inaczej mówiąc – chmura punktów tworzy cyfrowy, trójwymiarowy model, który przede wszystkim w pełni odzwierciedla wielkość i kształt zeskanowanego obiektu. Pojedyncza chmura może składać się z wielu milionów pojedynczych punktów – podczas jednej sekundy pracy skaner może wykonać nawet 500 000 indywidualnych pomiarów.
Chmury punktów zazwyczaj są tak gęste, że wydaje się, że tworzą one powierzchnię ciągłą. Gęstość chmury punktów zależy od klasy skanera, jego ustawień dokładności oraz odległości od skanowanego obiektu. Każdy z punktów posiada nadany kolor, co ułatwia identyfikowanie odtworzonych obiektów na chmurze. W odróżnieniu od techniki fotogrametrii, pozyskana chmura punktów posiada skalę, więc od razu można wykonywać na niej pomiary bez potrzeby wpasowania.
W zależności od zastosowania (przemysł, architektura i ochrona zabytków) oraz od potrzeb klienta, chmura punktów może zostać zoptymalizowana, dzięki odfiltrowaniu zbędnych danych (przycięcie oraz zmodyfikowanie gęstości zbioru). Opcje docinania chmury dostępna jest dla każdego format, natomiast opcja modyfikowania gęstości jest dostępna dla formatu XYZ.
Inwentaryzacja obiektów dzięki metodzie skaningu laserowego, pozwala w szybki sposób uzyskać pełną informację projektową. Tak otrzymana chmura punktów zawiera więc wszystkie istotne dane o obiekcie, takie jak na przykład:
To wszystko przy zachowaniu bardzo wysokiej precyzji pomiaru, gdzie dokładność liczona jest w milimetrach. Pozyskane w ten sposób dane można bezproblemowo zaimplementować w wybranym środowisku CAD, w celu dalszej obróbki, by w efekcie końcowym uzyskać wysokiej jakości dokumentację techniczną czy model konstrukcji budynku.